Jakie możliwości zarządzania produkcją dają współczesne technologie?
Utrzymanie konkurencyjności na rynku wymaga usprawniania systemów produkcyjnych poprzez wdrażanie innowacji technologicznych z zakresu automatyki i kontroli różnego rodzaju procesów. Korzyści, które można osiągnąć poprzez zarządzanie produkcją za pomocą nowoczesnych technologii, mogą być bardzo duże. Podstawą jest jednak dobranie odpowiedniego systemu zarządzania, który sprawdzi się w danym przedsiębiorstwie.
Zarządzanie produkcją w Fabryce 4.0
Raportowanie zdarzeń i utrzymanie ruchu może odbywać się za pomocą smartfonów i tabletów bez fizycznej obecności osób zarządzających. w ostatnich latach coraz częściej spotykamy się z terminem Fabryki 4.0, który odnosi się do inteligentnych fabryk. Pod tym pojęciem podpina się m.in.:
- symulację działań,
- cyfrowe modelowanie procesu produkcyjnego i produktu,
- wspólną sieć dla wszystkich maszyn,
- wymianę danych między różnymi systemami informatycznymi,
- wykrywanie błędów,
- stałe raportowanie.
Kompleksowe wdrażanie wszystkich elementów umożliwiających efektowne zarządzanie możliwe jest za pomocą oprogramowania virtual commissioning. Pozwala ono na modelowanie i symulowanie pracy poszczególnych maszyn oraz całych linii bez potrzeby przychodzenia do warsztatu lub hali produkcyjnej. Zastosowanie nowych rozwiązań umożliwia przyspieszenie procesów produkcyjnych przy jednoczesnej minimalizacji błędów i zredukowania wynikłych z tego tytułu strat. To jednak wymaga przeprowadzenia szczegółowego wywiadu w firmie, indywidualnego podejścia oraz współpracy projektantów mechaniki i programistów, którzy przygotują poszczególne fragmenty instalacji odpowiadające charakterowi danego procesu produkcyjnego.
MES i MON
Nowoczesne zarządzanie produkcją sprowadza się do analizy dostarczanych przez system informacji. MES (Manufacturing Execution System) oraz MOM (Manufacturing Operation Management) są to jedne z najskuteczniejszych narzędzi do zarządzania produkcją, które pozwalają osiągnąć najwyższy wskaźnik redukcji kosztów (OEE). Są to aplikacje łatwe w rozbudowie, dlatego bez problemu dopasuje się je do wymagań poszczególnych klientów. Dzięki nim można znaleźć przyczyny przestojów i strat, poznać genealogię produktu lub sprawdzić pełne dane pomiarowe. Możliwa jest także współpraca z innymi systemami IT oraz ERP, co przyczynia się do optymalizacji realizowanych procesów. Tego typu systemy wspierają menadżerów, kierowników produkcji, a także pracowników w planowaniu pracy, diagnostyce i reagowaniu na sytuacje kryzysowe.
EOM, EPM, MEM
Wśród różnych form oprogramowania znajdują się produkty, które pozwalają osiągnąć bardzo wysoki stopień monitorowania i zbierania informacji. EOM (Equipment Operations Module) to aplikacja, która automatyzuje zbieranie danych o partiach produkcyjnych, zmniejszanie kosztów produkcji, zwiększenie wydajności maszyn oraz obniżenie kosztów związane z przygotowaniem danych. EPM (Equipment Performance Module) jest to moduł do śledzenia wydajności maszyn. Wspomaga utrzymanie ruchu, a także dostarcza danych o produkcji. Natomiast MEM (Manufacturing Execution Module) to program do analizy wydajności procesu technologicznego, który umożliwia rozpoznanie kluczowych wskaźników wydajności. Za jego pomocą można poprawić jakość oferowanych produktów i zwiększyć satysfakcję klientów.