Jakie produkty mogą podlegać kontroli wizyjnej?
Jakość produktu determinuje jego zakup i podnosi renomę firmy, która go wyprodukowała. Z tego powodu, ale i także z chęci prześcignięcia konkurencji przedsiębiorcy robią wszystko, by zaoferować swoim klientom produkt najwyższej jakości. Zastosowanie innowacyjnych technologii oraz najlepszych na rynku materiałów nie zawsze jest wystarczające. Pewność, że produkt spełnia wymagania, dają jedynie precyzyjne kontrole jakości. Do takich zaliczyć można kontrolę wizyjną, która pozwala na weryfikację jakości bez konieczności zatrzymywania linii produkcyjnych. W jakich branżach się ją stosuje? O tym, gdzie można wykorzystać wizyjną kontrolę jakości, piszemy poniżej.
Kontrola wizyjna – gdzie znajduje zastosowanie?
Kontrolę jakości przy pomocy systemów wizyjnych wykorzystują przedsiębiorcy z wielu różnych branż. System ten sprawdza się wszędzie tam, gdzie kontroli mają podlegać wszystkie wytworzone produkty. Niezawodny okazuje się również w zakładach produkcyjnych, w których ze względu na tempo produkcji oraz poziom zaawansowania wytworzonych produktów, nie da się powierzyć kontroli jakości pracownikom. Kontrola wizyjna może obejmować wiele aspektów. Dotyczy oceny cech fizycznych produktów, ale także pozwala weryfikować prawidłowość oznaczeń na ich etykietach i opakowaniach. Znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, elektronicznym czy motoryzacyjnym.
Wśród produktów, które mogą podlegać kontroli wizyjnej, wymienić można np. ciastka (wówczas kontroli wizyjnej podlega np. ilość masy kremowej), napoje (w stosunku do których ocenia się poziom wypełnienia butelek) czy leki w opakowaniach blistrowych (w odniesieniu do których kontrolowane jest wypełnienie blistrów). Testy jakości można też wykonywać na opakowaniach kartonowych, pojemnikach z plastiku czy różnego rodzaju akcesoriach, takich jak np. maszynki do golenia. Kontrole jakości przy pomocy systemów wizyjnych przeprowadza się także przy produkcji części samochodowych czy sprzętów elektronicznych. Wówczas weryfikuje się obecność i położenie poszczególnych komponentów.