Na czym polega automatyzacja kontroli wizyjnej produktów?
Większość procesów produkcyjnych wymaga utrzymywania ściśle określonych parametrów powstających wyrobów. Ich sprawdzanie powinno się odbywać na bieżąco, by możliwie szybko wyłapywać wszelkie odstępstwa. Przeprowadzona w porę identyfikacja wad pozwala z jednej strony na wyeliminowanie konkretnego produktu niespełniającego wymogów, z drugiej ułatwia wyłapywanie słabych punktów danej operacji i sprawowanie lepszego nadzoru nad elementami konkretnego systemu. Jednym z rozwiązań kluczowych dla monitorowania jakości okaże się kontrola wizyjna sprawowana dzięki urządzeniom zautomatyzowanym. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Czym jest kontrola wizyjna?
Maszyny i urządzenia przemysłowe, w tym systemy zautomatyzowane bądź zrobotyzowane są wyposażone w dość dużą liczbę czujników, pozwalających na zbieranie danych o stanie konkretnych podzespołów np. ich położeniu, jak również stanie realizacji poszczególnych operacji. Co ważne, wiele z nich służy również sprawdzaniu parametrów wykorzystywanych materiałów oraz powstających wyrobów. Rozwiązaniem, które okazuje się niezwykle przydatne, jest stosowanie systemów wizyjnych. Składają się one z odpowiedniej optyki i sensorów CCD/CMOS, a także oprogramowania, które daje możliwość analizy docierających danych, a tym samym weryfikację określonych charakterystyk. Odpowiednie kamery mogą być pomocne w różnych obszarach.
Jakie funkcje może pełnić zautomatyzowany system wizyjny?
Systemy wizyjne stosowane w nowoczesnych robotach przemysłowych mogą być wykorzystywane do wielu różnych zadań. W grę wchodzi m.in. kontrola położenia wyrobów, sprawdzanie ich cech fizycznych, w tym wymiarów czy geometrii powierzchni, a także obecności poszczególnych komponentów. Będą one również przydatne, kiedy chodzi o kontrolę napełnienia pojemników, umieszczania wyrobów w opakowaniach czy nanoszenia odpowiednich oznaczeń. Systemy wizyjne mogą być użyte m.in. w przypadku branży motoryzacyjnej, w budowie maszyn, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym, a ponadto w elektronice.