Podstawowe cele robotyzacji
Z roku na rok słyszymy coraz więcej na temat robotyzacji. Inwestycja w tego rodzaju rozwiązania staje się coraz popularniejsza, zwłaszcza jeśli chodzi o firmy produkcyjne, transportowe, logistyczne czy zajmujące się przemysłem. Z czego wynika duże zainteresowanie robotyzacją procesów? Jakie są cele wprowadzenia maszyn do coraz większej liczby procesów? Jakie korzyści się z tym wiążą?
Optymalizacja kosztów i czasu pracy
Trudna sytuacja gospodarcza czy galopująca inflacja przekładają się na problemy finansowe przedsiębiorców. Jednym ze sposobów na optymalizację kosztów jest inwestycja w robotyzację procesów produkcji. Roboty bowiem są dużo tańsze, ponieważ nie generują kosztów wynagrodzenia pracownika. Oprócz tego są też dokładniejsze i nie popełniają błędów, więc ewentualne straty podczas prac produkcyjnych czy innych są dużo mniejsze.
Często zdarza się tak, że firmy borykają się z wyzwaniem rosnącego zapotrzebowania na dany produkt. Robot nie ma problemu ze wzrostem efektywności. Warto również wspomnieć, że dobrze zaprojektowany system wykonuje każdy detal tak samo precyzyjnie, a do tego jest skonstruowany tak, aby pracować bez przerw jak najdłużej.
Jak robotyzacja wpływa na bezpieczeństwo pracowników?
O robotyzacji warto również wspomnieć w kontekście bezpieczeństwa pracowników. Niestety najwięcej wypadów w miejscu pracy ma miejsce poprzez błędy ludzkie. Automatyzacja procesów pozwala znacząco zminimalizować takie ryzyko – roboty bowiem nie są zmęczone, a odpowiednie zaprogramowanie ogranicza ryzyko pomyłek właściwie do zera.
Bardzo ważne jest jednak to, aby w procesie robotyzacji przedsiębiorstwa pamiętać o dokładnym przeszkoleniu kadry oraz implementacji zasad BHP biorąc pod uwagę nowe niebezpieczeństwa. W efekcie firma wiele zyska:
- zwiększy konkurencyjność,
- zwiększy produkcję bez utraty na jakości,
- poprawi ochronę pracownika i produktów,
- zminimalizuje ilość odpadów.